Byron Norton’dan Anne Babalara Önemli Bilgiler

Standard

Seminer boyunca Byron’ın ağzından çok önemli cümleler döküldü. Bunların bazıları

* Çocuğunuzla birlikte olduğunu her an ona anne babalık yapıyorsunuz. Anne babalık disiplin kurmaya çalıştığınız bir an değil, bütmeyen bir süreçtir.

* Sizin ona ebeveynlik yaparkenki tarzını sonraki 5 nesili etkiler. Yani sizin nasıl bir anne ya da baba olduğunuz torununuzun torununa kadar etki edecek.

* Annenin çocukla olan ilişkisi çocuk için en önemli ilişkidir. Dünyayla ilgili bilgilerini edindiği birincil kaynaktır.

* Anneyle bebek sarıldıklarında bebek kendini hemen annesinin vücut sıcaklığına, onun kalp atış ritmine ve hatta onun nefes alışına göre ayarlar. Bebeğin bedeni anneyi taklit eder. (Damlanın notu: Bu da huzurlu bir annenin huzurlu, stresli bir annenin zor bir çocuğu oluşunu gayet iyi açıklar.)

* Çocuklarda beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem 0-3 yaş arasıdır. Beyin ilişkiler üzerine kurulu bir organdır. Bebeğin beyni doğduğunda 100 milyar nörona sahiptir ve günde 91 milyon sineptik bağlantı yapar. Bu demektir ki bebek gördüğü, duyduğu (algıladığı) her şeyi kaydeder. Onunla birlikte ya da ona yaptığınız ve sizin önemsemediğiniz en ufak, saçma sapan ayrıntı bile beyninin kalıpları arasında yer  edinir. ELEFANTS AND CHİLDREN NEVER FORGET! FİLLER VE ÇOCUKLAR ASLA UNUTMAZLAR!

* Bir bebeğe ebeveynlik eden 3 şey(kişi) vardır: * ANNESİ, * BABASI, *ANNE BABANIN ARASINDAKİ İLİŞKİ… bu yüzden bebeğe karşı nasıl davrandığımıza dikkat ettiğimiz kadar eşimizle olan ilişkimize de dikkat etmeliyiz, çünkü bu bebeğimizin ilişkilerle ilgili ilk ve en önemli modelidir.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s